Zenofex's world

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výroba cepu, palcátu/řemdihu

Ako na to...
Bojový cep je „sedliacka“ zbraň, u nás známa hlavne od husitov. Na dlhej tyči je reťazou upevnená krátky tyč, pobitá hrotmi.
Řemdich je skôr zbraň rytierska, má krátku rukoveť a na reťazi sú jedna až niekoľko gulí s hrotmi.

Cep

Materiál:
  • drevená tyč dlhá 140 až 180 cm (nie viac ako o hlavu dlhšia ako majiteľJ), hrubá asi 3 – 4cm (alebo novodurová trubka)
  • 1,5 až 2 (4)metre syntetického lana s priemerom okolo 1 – 1,5cm.
  • novodurová trubka dlhá asi 40 až 60 cm, s priemerom 3 – 4 cm
  • karimatka (10 – 12mm hrubá), molitanová izolačná trubka Tubolit
  • chemoprém
  • náradie

Miesto reťaze použite VŽDY pevné lano.
Reťaz z umelej hmoty NIE JE bezpečná, praská!

Krátku tyč vyrobíme z novodurovej trubky. Vo vzdialenosti asi 7 a 12 cm od konca vyvŕtame do trubky štyri diery s priemerom podľa lana, vždy dve a dve proti sebe (a nad sebou). Lano navlečieme zvnútra hornou dierou na jednej strane, spodnou prevlečieme na druhú stranu von a hornou opäť do vnútra trubky . Lano dobre uviažeme, napríklad na „katovkú smyčku“. Uzol utiahneme, mal by celý zmiznúť v trubke (môžeme aj zaliať lepidlom).
Na povrch trubky nalepíme po celej dĺžke trubky aspoň 2cm vysoké pruhy karimatky. Pruhov by malo byť najmenej šesť, lepšie osem. Môžeme nalepiť aj hroty vystrihnuté z karimatky alebo molitanu.
Ak máme Tubolit (cca 30,- Sk za 2 metre), nasadíme ho na trubky a prilepíme „hroty a klince“ vystrihnuté z karimatky. Tubolit sa vyrába v niekoľkých rozmeroch, s hrúbkou steny 5 alebo 9 mm.
ŽIADNE VÝSTUŽE HROTOV!!!

Dlhú tyč urobíme z dobrého, pevného a nie príliš ťažkého dreva, lepšie z novodurovej trubky (aj keď je menej pevná a odolná a viac pruží).
Koniec drevenej tyče upravíme tak, aby koniec lana vychádzal zo stredu. Môžeme to urobiť tak, že do stredu tyče navŕtame dieru primeraného priemeru hlbokú asi 10 cm a druhú zboku tak, aby vznikla diera do L . Lano prevlečieme cez dieru a koniec lana omotáme okolo tyče a dobre uviažeme. Je možné aj prilepenie lana do diery i okolo tyče.
Na koniec tyče nalepíme aspoň šesť pruhov karimatky širokých okolo 2 cm a dlhých aspoň pol metra. Slúžia ako ochrana a nárazník pri zásahu súpera tyčou. Možno ho nahradiť ovinutím tyče lanom v rovnakej dĺžke, teda aspoň pol metra (je to menej účinné, ale štýlové), alebo opäť použijeme Tubolit.
Rukoväť z novodurovej trubky upevníme rovnako ako krátku tyč, teda prevlečením lana cez štyri diery. Nalepíme molitanovú ochranu, alebo ovinieme lanom.
Lano, spájajúce obe tyče by nemalo byť dlhšie než 20 – 25 cm.

Biják, Řemdich

  • drevená tyč, nie dlhšia ako 60 cm, lepšie novodurová trubka s priemerom 2,5 - 3 cm.
  • pevné lano (priemer 0,8 – 1,5 cm, asi 1,5 metra)
  • tenisová loptička (alebo iná mäkká loptička podobných rozmerov) *
  • POZOR na niektorých hrách je tenisák zakázaný! Takže treba iný postup...
  • karimatka, molitanová izolačná trubka Tubolit
  • chemoprén
  • náradie

Loptičku prepichneme na dvoch miestach, lepšie odvŕtame s priemerom 7-8mm a narežeme asi 1,5 až 2 cm a navlečieme do nej lano, ktoré zaistíme väčším uzlom. Uzol zasunieme do loptičky, nemá trčať von, uzol možno ešte zaistiť lepidlom a zalepiť aj rez. Na loptičku nalepíme hroty z karimatky alebo molitanu.
Ak používame Tubolit: Drevenú tyčku (alebo novodurovú trubku) priemeru cca 2cm a dĺžky asi 6cm upevníme na lano a obalíme Tubolitom 18/9 a naň ešte nasadíme Tubolit 35/9, tak, aby vonkajšia i vnútorná vrstva prečnievala cez okraj drevenej tyčky, zlepíme a na povrch nalepíme „hroty“ z karimatky.
Rukoväť urobíme a lano upevníme rovnakým spôsobom ako pri cepoch, vrátene ochrany konca tyče (asi 20cm).
Ak vyrábame biják s viac guľami a rukoväťou z novodurovej trubky, laná možno pretiahnuť cez trubku, prilepiť zvnútra a zaistiť uzlom na spodnom konci rukoväte.
Dĺžka lana medzi rukoväťou a guľou by mala byť asi pol metra (guľa je na úrovni rukoväte a celková dĺžka zbrane 100 – 110 cm).

* zákaz tenisáku – tenisová loptička je pomerne ťažká a má nízky aerodynamický odpor (chlpatine nech vás nemýli, v skutočnosti odpor znižuje – Reynoldsovo číslo a podobné jedy z aerodynamiky), takže pri švihnutí je zásah veľmi bolestivý a do tváre celkom dosť nebezpečný, navyše biják sa dosť zle ovláda a v zápale boja...
Proste ide o bezpečnosť, a asi celkom právom je niekde zakázaný, aj keď nie všade.


LARP | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014